Tallinn käivitab ulatusliku jalgrattarendi võrgustiku

Tallinnas hakatakse homsest, 20. oktoobrist alates pakkuma jalgrattarendi teenust, hetkel on kesklinna paigaldatud kümme rattarendipunkti koos 100 jalgrattaga.

Abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul soovib Tallinn teel Euroopa Roheliseks pealinnaks arendada jalgrattarendi teenust, mis seni linnas puudus, kirjutab Linnaleht. „Kui praegu on kesklinnas kümme rattarendipunkti, siis edaspidi soovime laiendada rattaringlust ka teistesse linnaosadesse ja olulisematesse sõlmpunktidesse nagu näiteks lennujaam, sadam, bussijaam jne, et tekiks terviklik ülelinnaline võrgustik. Loodetavasti soodustab pakutav rattateenus alternatiivse liiklusvahendi kasutamist näiteks taksole,“ täpsustas Sarapuu.

„Rattarendi kasutamiseks on peamiselt kolm võimalust, neist kaks on seotud mobiilirakenduse ehk äpiga, kus esmalt peab nutiseadmesse tõmbama äpi ning registreeruma kasutajaks. Kolmas võimalus ratta rentimiseks on telefoniteenus, kus rentija peab kontakteeruma rattal oleva kõnekeskusega, kes peale isiku tuvastamist võimaldab ratta rendi.“

Rohelise kaardi omanikul on aga võimalik peale esmaste seadistuste tegemist järgnevatel kordadel rentida ratast vaid rohelise kaardiga. Eelduseks sellisel juhul on vähemalt 10 eurot krediidi olemasolu kaardil. Mobiiliäpp on võimalik siduda ka kreedit või deebet kaardiga, kus edasine rentimine käib just nende vahenditega.

Jalgratta renditeenuse pakkumise võitis Läti päritoluga osaühing Project 56, kes esindab Eestis SixtBicycle ja Nextbike kaubamärke. Mainitud kaubamärgid on tuntud paljudes Euroopa riikides ning sarnaseid rattaid näeb liikluses näiteks meie naaberpealinnas Riias. SixtBicycle on rattarendisüsteem, mis on tuntud erinevates Euroopa linnades ning on loodud kasutamiseks nii linnakodanikele kui turistidele.

Sarapuu sõnul on tegemist erakapitalil tugineva teenusega ja Tallinna linnal eelarvelisi kulutusi sellega ei kaasne.

Hinnakirja järgi on jalgrattarent 30 minutit tasuta, 30-60 minutit maksab 1 euro, iga järgnev tund 1 euro ja 24h 10 eurot.

Kesklinnas asuvad rendipunktid Teatri väljak 1 ees, Mere puiesteel Kanuti aia juures, Narva maanteel Tallinna Ülikooli ees, Toompargis (Nunne tn. 17), Rannamäe teel Linnahalli trammipeatuse lähistel, Keskturu juures (Lastekodu 14 ees), Odra tänaval Autobussijaama peatuses, Pirita tee promenaadil (Russalka lähedal), Jaaniku kiriku kõrval (Vabaduse väljak 1a) ning Kaarli puiesteel kahe sõidusuuna vahel Kaarli Kiriku poolses otsas.

Toimetas: Andra Nõlvak
Foto: Tallinna Linnavalitsus