Linnafoorum otsib põhjusi Tallinna linnasüdames viibimiseks

Järjekordne Linnafoorum keskendub seekord Tallinna linnasüdamele, otsides visioonikat ja kaasaegset lahendust muutuvale Tallinna linnasüdamele.

"Tallinna linnasüdames toimuvad suured muutused nagunii, meie valik on kas laseme neil juhtuda või juhime neid eesmärgistatult," rõhutas Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg. "Suvisel Linnafoorumil otsime vastust küsimustele, kuidas muuta Tallinna linnasüda elavaks atraktiivseks linnaruumiks. Lihtsamalt öeldes tähendab see, et otsime põhjusi, miks inimesed peaks tahtma linnasüdames viibida."

Lähiaja suurimad muutused Tallinna linnasüdames on Tallinna Peatänava rajamine, uue Tallinna Kaubamaja rajamine, Tammsaare pargi ümberehitus, Viru Keskuse uuendamine, uued kõrghooned nn EKA krundil jms. "Linnafoorum ei tegele seekord majadega, vaid peamiselt majadevahelise ruumiga," rõhutas Järg. "See tähendab sõidu- ja kõnniteid, parke ja väljakuid, aga ka linnasüdame hoonete esimeste korruste funktsionaalsust. Kõike, mida saame teha et võiksime rääkida majadevahelisest alast kui linlaste elukeskkonnast, mitte pelgalt transpordikoridorist.“

Tallinna linnaarhitekt Endrik Mändi sõnul sõltub kaasaegse elava linnasüdame õnnestumine suuresti sellest, kas suudame luua linnakeskkonna kus inimesed eelistavad enamiku käikudest teha jalgsi ja kuhu piisav hulk inimesi eelistab saabuda ühistranspordi või jalgrattaga. "Õhku jääb autode küsimus, sest vajadus autoga kesklinna jõudmiseks võib väheneda, aga ei kao," rõhutas Mänd. "Linnafoorumil otsime muu hulgas ka vastust, millest sõltub linnasüdame ettevõtete edu - kas seda peaks mõõtma aktiivse tänavafrondi pikkuse või parkimiskohtade arvuga?"

Linnaarhitekti kinnitusel on seekordse Linnafoorumi põhiküsimustele ammendavate vastuste leidmine oluline samm eduka ja kaasaegse linnasüdame loomise suunas.

Järgi kinnitusel on Tallinna linnasüdant ootavad muutused nii suured, et läbimõeldud ja kaasaegse linnaruumilahendusega saaks praegu lahendada Tallinna linnasüdame põhiprobleemi, killustatuse. "Tallinna linnasüda torkab silma selle poolest, et koosneb justkui funktsionaalsetest saarekestest, mis on üksteisest eraldatud liikluskuristikega," märkis Järg. "Parim hetk selle parandamiseks on just praegu, enne suuri muutusi linnasüdame hoonestuses. Praegu läbimõeldult avaliku ruumiga tegeledes saame südalinnast luua elava linnasüdame kus inimesed viibiks mitte sellepärast et peavad, vaid sellepärast et tahavad.