VAATA: Peatänava ideekonkursi võitja selgunud!

Tallinna Peatänava ideekonkursi võitis võistlustöö "Kevad linnas", mis põimib tulevase Tallinna linnaruumi ajaloolise, vanalinna ümbritsenud bastionivööndiga.

Võidutöö autorid on arhitektid Toomas Paaver (Linnalahendused OÜ), Indrek Kustavus (Extech Design OÜ), Indrek Peil, Siiri Vallner, Kristel Niisuke, Valdis Linde, Riin-Kärt Ranne (Kavakava OÜ). 

Žürii liige, Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg tunnustas kõigi kaheksa võistlustöö autoreid. "Žüriil oli hea valida, sest kõik tööd olid tugevad ja sisukad," tunnistas Järg. "Teistest eristusid siiski kaks tööd, "Selgroog" ja "Kevad linnas", mõlemal oli väga tugev kandev ja ka reaalsuses rakendatav idee."

Tihedas konkurentsis võitjaks osutunud "Kevad linnas" põimib Tallinna ajaloo tänase päevaga, markeerides ruumiliselt kunagist vanalinna ümbritsenud bastionivööndit. "See toob Tallinna linnaruumis välja kihistuse, mis on suuresti kadunud," märkis Järg. Narva maantee algust Viru ringist Jõe tänavani näeb võidutöö rohke haljastusega inimmõõdulise puiesteena, millest võiks kujuneda Tallinna esinduslikeim äritänav.

"Võidutöö on ka väga linlase-keskne, luues meeldiva ja mõnusa linnaruumi eeskätt kohaliku elaniku jaoks," rõhutas Järg. "See tähendab, et sündiv linnaruum on väikeses mõõtkavas, ta mõjub mõnusa ja sõbralikuna. Lisaks jätab see võimaluse tulevikus ühendada Narva maantee üheks orgaaniliseks tervikuks Viru tänavaga."

Võistlustööga "Kevad linnas" saab tutvuda siin.

Teisele kohale tuli võistlustöö "Selgroog", mille autoriks on arhitekt Villem Tomiste (OÜ Stuudio Tallinn). Kolmanda koha pälvis võistlustöö "Vurr", autoriteks Joel Kopli, Juhan Rohtla ja Koit Ojaliiv arhitektuuribüroost Kuu, Raul Kalvo (Inphysica Technology OÜ) ning arhitekt Tõnis Savi.

Tallinna Peatänava ideekonkursi ostupreemia pälvisid võistlustööd "Mitteeukleidilise geomeetria tsoon", mille autoriteks on Paco-Ernest Ulman ja Kaarel Künnap (OÜ Mudel), ning "Viru väljadel", mille autoriteks on Margit Mutso ja Inke-Brett Eek (Arhitektuuribüroo Eek & Mutso OÜ), Meelis Maamägi (OÜ Kuustuudio), Juhan Teppart ja Ander Roosipuu.

Võitja pälvis ka 12 000 eurose preemia. Teise koha preemia oli 9000 ja kolmanda koha preemia 6000 eurot. Mõlemad ergutuspreemiad olid 2500 eurot.

Ideekonkursi žürii koosseis oli järgmine:

Taavi Aas, Tallinna Linnavalitsus (esimees)
Endrik Mänd, Tallinna Linnaplaneerimise Amet
Ain Valdmann, Tallinna Kommunaalamet
Ülar Mark, Eesti Arhitektide Liit
Ott Kadarik, Eesti Arhitektide Liit
Raul Järg, Eesti Arhitektuurikeskus
Ott Alver, Eesti Arhitektide Liit
Karin Bachmann, Eesti Maastikuarhitektide Liit
Marek Rannala, liikuvusekspert
Katrin Koov, Eesti Arhitektide Liit (varuliige) 

Peatänava ideevõistlus on esimeseks osaks Vanasadama ja kesklinna vahelise liikuvuskeskkonna arendamise projektist, mille lõppeesmärk on luua Tallinna südalinna inimkeskne ja kaasaegne linnaruum ning ühendada südalinna killustatud toimepiirkonnad tervikuks. Tervikuna hõlmab peatänava projekt Pärnu maantee südalinnapoolset lõiku ja Narva maantee algust, teises etapis ka peatänavaga külgnevaid kvartaleid.

Võistlus korraldatakse koostööna Eesti Arhitektide Liidu kureeritava EV 100 arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” ja Tallinna linna ning Euroopa Ühtekuuluvusfondi kaasrahastatava Vanasadama ja kesklinna vahelise liikuvuskeskkonna arendamise projektiga. Võistlustööst juhindutakse Peatänava ala edasisel projekteerimisel ja ehitamisel. Tallinna Peatänava avaliku ruumi lahendus või osa sellest on kavas välja ehitada EV 100 programmis Euroopa Ühtekuuluvusfondi ja Tallinna linna vahenditega hiljemalt aastaks 2020.

Peatänava projekti toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus, Ühtekuuluvusfond, Tallinna linn, Eesti Arhitektuurikeskus, Eesti Arhitektide Liit, AS Tallinna Sadam, AS Viru Keskus ja mitmed teised kohalikud ettevõtted.